۲۷ دقیقه
اسلیو

هر آنچه از اسلیو معده باید بدانید!

آنچه می خوانید...

قصد انجام جراحی اسلیو معده دارید و رژیم های غذایی سخت و ورزش را برای سال ها امتحان کرده و نتیجه نگرفته اید و همچنان نیاز به کاهش وزن زیادی دارید؟ می خواهید درباره مزایا و خطرات این جراحی اطلاعات کسب کنید؟ چه مواردی شما را یک کاندیدای مناسب برای این جراحی می کند و آیا می توانید مراقبت های طولانی مدت این روش را در پیش بگیرید؟ برای اینکه ادامه مقاله را بخوانید باید متوجه شویم که کاندیدای مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر. برای یافتن پاسخ این پرسش، آزمون زیر را انجام دهید.

/3

آیا کاندیدای مناسبی برای جراحی اسلیو معده هستید؟

1 / 3

آیا روش های دیگر کاهش وزن مانند رژیم غذایی و ورزش کردن را امتحان کرده اید و جواب نگرفته اید؟

2 / 3

BMI یا شاخص توده بدنی شما بیشتر از 40 است؟

3 / 3

آیا به آپنه خواب، آسم، دیابت، درد مفاصل یا فشار خون بالا مبتلا هستید؟

امتیاز شما

0%

لطفا به این نظرسنجی امتباز دهید.

گاسترکتومی آستین عمودی که به آن اسلیو معده نیز گفته می شود، روشی برای کاهش وزن می باشد. این روش به طور معمول از طریق لاپاراسکوپی انجام می شود که شامل قرار دادن ابزارهای کوچک از طریق چندین برش کوچک در قسمت فوقانی شکم می باشد. در حین عمل اسلیو، حدود 80٪ معده برداشته می شود و یک معده لوله ای به اندازه و شکل موز باقی می ماند.

با کوچک کردن اندازه معده میزان غذای مصرفی محدود خواهد شد. علاوه بر این، این روند تغییرات هورمونی را ایجاد می کند که به کاهش وزن کمک می کند. همچنین این تغییرات هورمونی موجب کاهش و بهبود بیماری هایی از قبیل  فشار خون بالا و بیماری های قلبی می شود.

هدف از انجام دادن جراحی اسلیو معده

اسلیو معده موجب کاهش وزن اضافی و همچنین منجر به بهبود بیماری ها و شرایط مرتبط با چاقی می شود ،  این بیماری ها عبارتنداز:

 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • آپنه انسدادی خواب
 • دیابت نوع 2
 • سکته
 • سرطان
 • ناباروری

معمولا اسلیو معده فقط پس از تلاش برای لاغری با بهبود رژیم و ورزش انجام می شود.

به طور کلی ، جراحی اسلیو معده می تواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد اگر:

 • شاخص توده بدنی بالاتر (BMI 40) چاقی مفرط.
 • BMI 35تا 39.9 چاقی محسوب می شود اما ممکن است فرد مبتلا به مشکل جدی مرتبط با وزن مانند دیابت نوع 2 ، فشار خون بالا یا آپنه خواب باشد که در این صورت توصیه می شود این جراحی انجام نشود.
 • همچنین افرادی که تمایل به تغییرات دائمی دارند باید برای داشتن یک سبک زندگی سالم تلاش کنند. ممکن است از شما خواسته شود در برنامه های پیگیری طولانی مدت شرکت کنید تا نظارتی بروی تغذیه، سبک زندگی و رفتار و شرایط پزشکی تان وجود داشته باشد.

خطرات احتمالی اسلیو معده

ممکن است اسلیو معده مانند سایر جراحی ها خطرات بالقوه سلامتی را در مدت زمان کوتاه و طولانی در پی داشته باشد، اما اگر این جراحی توسط پزشک حاذق و با تجربه ای صورت بگیرد خطرات به حداقل خواهند رسید، با وجود این شرایط ممکن است جراحی اسلیو معده خطرات زیر را در پی داشته باشد.

 • خون ریزی بیش از حد
 • عفونت
 • واکنشهای جانبی به بیهوشی
 • لخته شدن خون
 • مشکلات ریوی یا تنفسی
 • ترشح از لبه بریده شده معده

همچنین خطرات طولانی مدت و عوارض جراحی اسلیو می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • انسداد دستگاه گوارش
 • فتق
 • ریفلاکس معده
 • قند خون پایین (افت قند خون)
 • سوتغذیه
 • استفراغ

به ندرت عوارض اسلیو معده می تواند کشنده باشد.

اقدامات قبل از جراحی معده

ممکن است در هفته های منتهی به جراحی لازم باشد یک برنامه فعالیت بدنی را شروع کرده و مصرف هرگونه دخانیات را متوقف کنید. همچنین ممکن است قبل از جراحی محدودیت هایی در خوردن و آشامیدن و چگونگی مصرف داروها وجود داشته باشد. جراحی اسلیو در بیمارستان انجام می شود و بسته به دوران نقاهت احتمالا 1 یا 2 شب در بیمارستان بستری شوید.

رژیم غذایی قبل از جراحی اسلیو معده

کاهش وزن قبل از جراحی به کاهش چربی در اطراف ناحیه کبد و شکم کمک می کند. این جراحی کمک می کند تا فرد بتواند اسلیو معده را با لاپاراسکوپی انجام دهد و نیازی به انجام جراحی باز نداشته باشد. جراحی لاپاراسکوپی تهاجم کمتری نسبت به جراحی اسلیو معده به صورت باز دارد و در نتیجه دوران نقاهت جراحی به مراتب کمتر است و بدن راحت تر به حالت عادی باز می گردد.

کاهش وزن نه تنها به این صورت بعد از جراحی ایمن تر است، بلکه روند بهتری برای رژیم غذایی را می توان در پی گرفت.

برنامه غذایی مناسب و کاهش وزن از قبل از جراحی می تواند میزان موفقیت جراحی را به مراتب بالاتر ببرد. یک برنامه غذایی مناسب می تواند به کاهش وزن کمک کند ولی اگر رژیم غذایی به تنهایی نتواند موثر باشد، جراحی شاید لغو گردد یا به تاخیر بیفتد. به همین دلیل لازم است که برنامه رژیم را سریعاً شروع کرده و از سر بگیرید.

راهنمایی های غذایی برای جراحی اسلیو معده

این دستورالعمل ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است ولی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش یا حذف غذای مصرفی که حاوی کربوهیدرات بالایی هستند مانند دسرهای حاوی شکر بالا، پاستا، سیب زمینی، نان و محصولات شبیه به نان.
 • حذف یا کاهش مصرف چربی های اشباع شامل محصولات لبنی، گوشت های چرب و غذاهای سرخ کرده.
 • حذف نوشیدنی های حاوی شکر زیاد مانند آبمیوه و نوشابه
 • مصرف وعده های غذایی کوچک و بالا بردن تعداد و کاهش حجم غذاهای مصرفی
 • دوری از سیگار و دخانیات
 • دوری از مواد غذایی که پزشک منع کرده است
 • دوری از نوشیدنی های الکلی
 • عدم مصرف نوشیدنی با وعده های غذایی
 • مصرف مولتی ویتامین به صورت روزانه
 • مصرف شیک پروتئین یا پودر پروتئین

قبل از جراحی اسلیو معده چه بخوریم؟

توصیه می شود رژیم غذایی به طور گسترده حاوی شیک های پروتئین و دیگر محصولات حاوی پروتئین بالا باشد. همچنین لازم است که مواد غذایی با کالری کم که به راحتی هضم می شوند استفاده شود.

پروتئین کمک می کند تا از سوختن عضلات پیشگیری شود و بافت ماهیچه ها حفظ گردد. این مورد به بدن کمک می کند که عضله بسازد و به همین دلیل چربی سوزی بیشتری رخ می دهد. پروتئین همچنین باعث می شود که بدن قوی بماند و سرعت ترمیم و دوران نقاهت کوتاه تر شود.

نزدیک به تاریخ جراحی شاید نیاز به دنبال کردن یک رژیم غذایی حاوی مایعات زیاد و یا تنها مایعات داشته باشید. این مورد با نظر پزشک انجام می شود. بر اساس وزن و سلامت کلی بدن، پزشک به بیمار اجازه می دهد که مواد غذایی جامد هم به اندازه مصرف کند. این مورد شامل ماهی، سریال و تخم مرغ نیمه سفت است.

قبل از جراحی حتماً از یک پزشک بخواهید که برای رژیم غذایی کمک تان کند و مواد غذایی که می توانید یا نمی توانید مصرف کنید را به شما بگوید.

این پیشنهادات غذایی بر اساس موقعیت فرد می توانند تغییر کنند. برای مثال شاید پزشک از بیمار بخواهد که دو ساعت قبل از جراحی نوشیدنی های حاوی کربوهیدرات مصرف کند.

اقدامات در حین جراحی اسلیو معده

اینفوگرافیک-عمل-اسلیو-معده

مشخصات خاص جراحی به شرایط فردی و اقدامات بیمارستان یا پزشک بستگی دارد. برخی از جراحی های اسلیو با برش های بزرگ (باز) مرسوم در شکم انجام می شوند. اما اسلیو معده به طور معمول از طریق لاپاراسکوپی انجام شده که شامل قرار دادن ابزارهای کوچک از طریق چندین برش کوچک در قسمت فوقانی شکم می باشد.

قبل از شروع جراحی، بیهوشی عمومی به بیمار داده می شود. بیهوشی دارویی است که بیمار را در حین جراحی خواب و راحت نگه می دارد.

برای انجام دادن اسلیو ، جراح لاغری با بخیه زدن عمودی معده و برداشتن قسمت بزرگتر و خمیده، معده ای باریک ایجاد می کند. جراحی معمولاً یک تا دو ساعت طول می کشد. بعد از جراحی، بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود و درآنجا کادر پزشکی شما را از نظر هرگونه عارضه کنترل می کنند.

در این جراحی بخش هایی از شکم بریده می شوند و اجزای باقیمانده شکلی شبیه و هم اندازه با موز را ایجاد می کنند. در حقیقت اندازه یک دهم معده اصلی باقی می ماند و مابقی بریده می شود. به این ترتیب فرد بعد از جراحی خیلی سریع تر احساس سیری می کند و دیگر نمی تواند به مقدار گذشته غذا بخورد و همین امر به کاهش وزن وی کمک می کند. همچنین جراحی به برداشتن بخش هایی از شکم منجر می شود که هورمون های مربوط به اشتها را تولید می کردند.

تفاوت بای پس معده و اسلیو معده

در جراحی بای پس معده جراح بخش زیادی از معده را می برد و در حقیقت مستقیماً به روده وصل می کند. جراحی اسلیو معده برای افرادی که شاخص توده بدنی بالای 40 دارند، جراحی مناسبی است. در حقیقت فرد بالای 45 کیلوگرم اضافه وزن دارد. برخی افراد برای انجام جراحی بای پس معده سنگین وزن هستند و جراحی اسلیو معده گزینه مناسب تر و جایگزین خوبی برای آن هاست.

جراحی حدوداً یک ساعت زمان می برد. جراح برش های کوچکی روی شکم ایجاد می کند و و جراحی را با روش لاپاراسکوپی انجام می دهد. لاپاراسکوپ وسیله ای باریک است که به یک دوربین مجهز است و تصاویری از داخل شکم فراهم می آورد و روی صفحه مانیتور نشان می دهد. جراح این ابزار را از برش های کوچکی که روی شکم ایجاد کرده است داخل می کند. در اخر باقی حجم معده باقیمانده دوخته می شود و شکل یک لوله یا آستین ایجاد می شود.

کاهش وزن با اسلیو معده

افرادی بعد از این جراحی 60 درصد از وزن اضافی شان را در طول 12 تا 18 ماه از دست می دهند. بنابراین اگر بیشتر از 45 کیلوگرم اضافه وزن دارید، حدوداً بیش از نیمی از وزن را از دست می دهید. البته برخی افراد وزن بیشتر و برخی وزن کمتری را از دست می دهند. البته که ورزش کردن و رژیم غذایی درست و سالم هم به کاهش وزن بیشتر کمک زیادی می کند.

خطرات و عوارض جانبی اسلیو معده

عفونت، خونریزی و در برخی موارد نادر ترشح از ناحیه بخیه احتمال دارد. ولی درست بعد از جراحی احتمال دارد که مقداری حالت تهوع، استفراغ و یبوست احساس شود. ممکن است که در برخی موارد نیاز باشد از برخی مواد غذایی دوری کنید. همچنین ممکن است مشکلات سو تغذیه ای تجربه شود.

به همین دلیل است که توصیه می شود که برای پیشگیری از مشکلات سلامتی ناشی از عدم دریافت ویتامین های کافی، از مولتی ویتامین کمک گرفته شود. پزشک در مورد میزان و نحوه مصرف ویتامین ها و مکمل ها توصیه ها و راهنمایی های لازم را به بیمار می کند.

مزایای جراحی اسلیو معده

 • کاهش وزن: بیماران گاسترکتومی آستین در 12 تا 24 ماه پس از جراحی 50 تا 83 درصد از اضافه وزن خود را از دست می دهند.
 • خطرات کاهش می یابد: از آنجا که روده ها بای پس نمی شوند و معده اگرچه از نظر جراحی اندازه آن کاهش می یابد، به طور طبیعی عمل می کند، خطر برخی از عوارض مربوط به بای پس معده کاهش می یابد.
 • هورمون گرسنگی را کاهش می دهد: از آنجا که بخش قابل توجهی از معده برداشته می شود، تولید هورمون های مسئول تحریک گرسنگی بسیار کاهش می یابد. بنابراین، بیماران با مقدار قابل توجهی غذای کمتر سریع تر احساس سیری می کنند.
 • امن تر برای بیماران پر خطر: گاسترکتومی اسلیو یک راه حل برای بیماران مبتلا به شرایطی است که خطر غیر قابل قبولی برای سایر اشکال جراحی چاقی در آن ها ایجاد می کند.

ملاحظات و خطرات خاص!

 • کاهش وزن ناکافی: کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو معده ممکن است به اندازه بیمارانی که بای پس معده دارند سریع و چشمگیر نباشد.
 • افزایش وزن اگر بیماران بعد از جراحی تغییرات مناسبی در رژیم غذایی ایجاد نکند، می توانند مانع کاهش وزن شود.
 • نشت: این روش مستلزم برداشتن بخشی از معده است و با استفاده از stapling کیسه معده کوچک تر ایجاد می شود. اگر نشتی در خط اصلی ایجاد شود، عوارض ایجاد می شود. این مشکل شدید بعد از عمل با آنتی بیوتیک درمان می شود. بسیاری از موارد با گذشت زمان بهبود می یابند. با این حال، نشت می تواند به حدی جدی باشد که نیاز به جراحی فوری داشته باشد.

برگشت پذیر نیست: بخشی از معده به طور دائمی برداشته می شود. بنابراین، این جراحی قابل برگشت نیست؛ اگرچه می تواند به بای پس معده و سوییچ اثنی عشر تبدیل شود.

در ادامه برخی از نمونه کارهای جراحی اسلیو معده که توسط دکتر شاهین جمیلی انجام گرفته خدمت تان ارسال می گردد:

اقدامات پس از جراحی

پس از جراحی اسلیو، رژیم غذایی بیماران طی هفت روز اول با مایعات بدون قند شروع می شود، سپس به مدت سه هفته باید از غذاهای پوره شده استفاده کنند و در نهایت پس از چهار هفته می توانند غذاهای معمولی را مصرف کنند. بیماران باید روزانه دو بار از مولتی ویتامین، یک بار از مکمل کلسیم و همچنین ماهی یک بار ازB12  استفاده کنید.

در چند ماه اول پس از جراحی، بیماران برای نظارت بر سلامتی خود نیاز به معاینات مکرر توسط پزشک دارند. همچنین ممکن است، به آزمایش خون و آزمایش های مختلف نیاز داشته باشند.

ممکن است بیماران در اثر واکنش بدن به کاهش سریع وزن، تغییراتی را تجربه کنند که شامل موارد زیر است:

 • بدن درد
 • احساس خستگی
 • احساس سرما
 • خشکی پوست
 • کم پشتی و ریزش مو
 • تغییرات خلق و خوی

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

اگر برای جراحی اسلیو معده برنامه ریزی کرده اید باید بدانید که بعد از این جراحی نیاز است که روشی جدید برای زندگی کردن بیاموزید. رژیم غذایی باید به طور کلی تغییر کند. آمادگی برای جراحی اسلیو معده می تواند هیجان انگیز و چالش برانگیز باشد.

رژیم غذایی که می گیرید لازم است که قبل و بعد از جراحی دنبال شود تا دوران نقاهت با حداقل پیچیدگی ها همراه باشد. همان طور که زمان می گذرد، رژیم غذایی کمک می کند تا عادات غذایی سالم تری را در پیش بگیرید. بنابراین می توان وزن بیشتری کم کرده و وزن سالم تری را به دست آورد.

هفته اول بعد از جراحی

هفته اول بعد از جراحی لازم است که رژیم غذایی مبتنی بر مایعات را که از قبل از جراحی داشتید، ادامه دهید. در مورد رژیم غذایی بعد از بای پس معده هم به همین صورت است. این مورد از بروز پیچیدگی های بعد از جراحی پیشگیری می کند و از انسداد روده ها، ترشح گاستریک، اسهال، یبوست و کم آبی بدن جلوگیری می کند. بدن انسان بعد از جراحی نیاز به زمان دارد تا ترمیم گردد. این رژیم غذایی به فرد کمک می کند که به هدف خود از جراحی اسلیو معده نزدیک تر شود. نکاتی که باید به خاطر داشته باشید به شرح زیر است:

 • حتماً به مقدار کافی مایعات مصرف شود. اگر در هیدراته نگاه داشتن بدن مشکل دارید، با پزشک خود در مورد مصرف نوشیدنی های حاوی الکترولیت صحبت کنید.
 • هیچ نوشیدنی حاوی شکر مصرف نشود. شکر می تواند باعث بروز مشکلاتی شود و مصرف زیاد شکر می تواند به سرعت وارد روده کوچک شود. به این ترتیب باعث حالت تهوع، خستگی، اسهال و استفراغ می شود. شکر همچنین حاوی کالری های پوچ است که باید از آن دوری کرد و در دراز مدت مصرف آن ها را کاهش داد.
 • کافئین می تواند منجر به رفلاکس معده و دهیدراته شدن بدن شده و باید از آن دوری کرد.
 • نوشیدنی های گازدار مخصوصاً نوشدنی هایی که دارای شکر هستند، گزینه های بدون کالری و سلتزر همگی می توانند باعث نفخ و ورم معده شوند. از مصرف این نوشدنی ها باید دوری کرده زیرا در دراز مدت باعث بروز مشکلاتی می شوند.

هفته دوم بعد از جراحی

در طول هفته دوم بعد از جراحی لازم است که یک رژیم غذایی سرشار از مایعات دنبال شود. گزینه های در دسترس شامل موارد زیر است:

 • شیک های مغذی بدون شکر و رژیمی گزینه مناسبی هستند.
 • نوشیدنی های مخصوص صبحانه
 • شیک های حاوی پودر پروتئین
 • سوپ های رقیق و بر پایه خامه بدون بدون اجزای ترد ( سوپ های نرم مانند سوپ نودل در مقادیر کم بسیار مناسب است)
 • شیر های شیرین نشده
 • پودینگ های بدون چربی و شکر
 • سربه و بستنی و ماست میوه ای بدون شکر و چربی
 • ماست یونانی بدون چربی
 • آب میوه بدون پالپ و رقیق شده با آب
 • سرلاک رقیق شده مانند سرلاک گندم و اوتمیل

در طول این مدت شاید احساس کنید که اشتهای تان افزایش داشته است.

این مورد کاملاً طبیعی است ولی دلیل مصرف غذاهای جامد نیست. سیستم بدن قادر به هضم غذاهای جامد نیست.

استفراغ یا دیگر مشکلات می تواند در نتیجه مصرف غذاهای جامد باشد. مصرف مایعات و دوری از شکر و چربی می تواند فرد را برای مرحله بعدی رژیم غذایی آماده کند.

همچنان باید از نوشیدنی های گازدار و کافئین دار دوری کرد.

هفته سوم بعد از جراحی

در طول هفته سوم بعد از جراحی می توان غذاهای نرم و میوه های پوره شده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. حتماً غذاها را آرام میل کرده و به خوبی بجوید. حداقل 25 بار سعی شود که هر لقمه جویده شود. هر گونه غذای بدون شکر و چربی که بتوان پوره کرد را می توان مصرف کرد. از جمله این غذاها می توان به پروتئین و سبزیحات بدون فیبر اشاره کرد. اینکه در این مدت مصرف پروتئین خود را افزایش دهید، اهمیت بسیاری دارد. اگر طعم منابع غذایی پروتئینی را نمی پسندید، می توان از شیک های پروتئینی یا تخم مرغ استفاده کرد. غذاهایی که می توانید مصرف کنید شامل موارد زیر است:

 • غذای کودک
 • پنیر توفو
 • ماهی سفید پخته و پوره شده
 • تخم مرغ اسکرمبل شده و پخته و سفت شده
 • سوپ ها
 • پنیر کاتج یا صبحانه
 • کنسرو میوه
 • موز له شده یا انبه خیلی رسیده
 • حمص
 • آووکادو له شده و پوره شده
 • ماست یونانی کم چرب

هفته چهارم بعد از جراحی

حال که یک ماه از جراحی گذشته است، می توان مصرف غذاهای جامد را از سر گرفت و به رژیم غذایی به مرور برگرداند. حال زمانی است که باید عادات غذایی سالم را به زندگی افزود. از مصرف شکر و چربی و لبنیات پرچرب باید خودداری کرد. سبزیجات دارای فیبر بالا و آجیل ها نباید مصرف شوند. دیگر غذاهایی که باید اجتناب شود شامل سیب زمینی سفید، پاستا و دیگر غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا است. نوشیدنی های دارای کافئین بالا معمولاً باید در حد تعاول مصرف شوند. غذهایی که می توان به رژیم غذایی اضافه کرد شامل:

 • ماهی و مرغ کامل پخته شده
 • سبزیجات کامل پخته شده
 • سیب زمینی شیرین
 • پنیر کم چرب
 • میوه ها
 • سرلاک بدون شکر

همچنان در هفته سوم و چهارم باید از غذاهای جامد و سفت و کافئین و طول این دوره نقاهت دوری شود. از سوی دیگر باید غذاهای مصرفی همگی بلند و له شوند و از ادویه های کم یا بدون ادویه تهیه شوند. ادویه ها منجر به سوزش سر دل می شوند.

هفته پنجم به بعد

حال که فرد می تواند غذاهای جامد مصرف کند، زمان آن رسیده است که به برنامه غذایی طبیعی خود بازگردد. حتماً مصرف پروتئین های بدون چربی و سبزیجات در برنامه غذایی قرار گیرد.

غذاهای جدید را به مرور مصرف کنید تا معده با آن ها آشنا شود و عکس العمل بدن به آن ماده غذایی مشخص شود.

غذاهایی که باید از مصرف آن ها به طور کامل خودداری کنید یا در موقعیت های خاص مصرف کنید شامل شیرینی ها و نوشابه های گازدار است.

تمامی غذاهای دیگر باید به برنامه غذایی افزوده شوند مگر اینکه علائمی را موجب شوند.

غذاهای خود را هوشمندانه انتخاب کنید و از گزینه های غذایی حاوی ویتامین ها هستند و مغذی هستند استفاده کنید. از غذهایی که کالری پوچ دارند خودداری کنید.

مصرف سه وعده غذایی کوچک در طول روز و مصرف میان وعده های کوچک می تواند به فرد کمک کند که رژیم غذایی خود را به خوبی دنبال کند.

همچنین به خاطر داشته باشید که همواره آب کافی به بدن برسد و بدن دهیدراته نشود.

دستورالعمل ها و نکات بعد از عمل اسلیو معده

بعد از عمل اسلیو معده نیاز است که دستورالعمل هایی را در پی گرفت که شامل موارد زیر هستند:

 • استفاده از بلندر یا مخلوط کن برای پوره و له کردن غذاها
 • تفاوت قائل شدن بین گرسنگی و اشتهای کاذب
 • خودداری از زیاده روی در غذا خوردن ( معده به مرور زمان کشیده می شود و به سایز مناسب با حجم وعده های مصرفی می رسد. )
 • جویدن آرام و آهسته
 • عدم مصرف کالری های بی ارزش
 • عدم مصرف شکر و نوشیدنی های حاوی شکر زیاد
 • دوری از چربی های ترانس و غذاهای سرخ شده و فراوری شده و فست فود ها
 • هیدراته نگاه داشتن بدن با مصرف نوشیدنی های بدون شکر و کم کالری و آب
 • عدم مصرف مایعات به همراه غذا
 • صحبت با پزشک درباره ویتامین های مفید برای لاغری و باکتری های مضر که باعث چاقی فرد می شوند.
 • انجام فعالیت های ورزشی مانند پیاده روش و یادگیری ورزش هایی که از انجام آن ها لذت بیشتری می برید مانند شنا کردن و رقصیدن و یوگا.
 • پرهیز از مصرف الکل، در جراحی اسلیو معده و دیگر جراحی های لاغری.

عدم مصرف داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، آسپیرین و ناپروکسن. این نوع از داروها می توانند باعث ایجاد یک لایه محافظ طبیعی در معده شوند.

اینکه یک رژیم غذایی سالم و مناسب را در پیش بگیرید تا سلامت را برای جسم و روان در پی داشته باشد و از اضافه وزن پیشگیری شود، اهمیت بالایی دارد. ولی این رژیم باید از قبل از عمل جراحی اسلیو معده در پیش گرفته شود. برخی غذها می توانند به بدن فرد کمک کنند تا روند ترمیم بهتری داشته باشد. همچنین ورزش کردن اهمیت بالایی در کنترل وزن دارد. به همین دلیل بعد از ترمیم بدن نیاز است که انجام فعالیت های ورزشی در پیش گرفته شود.

در ادامه سه نمونه کار که توسط دکتر شاهین جمیلی انجام گرفته است:

سوالات متداول بعد از جراحی اسلیو معده

نتیجه گیری

اسلیو معده می تواند موجب کاهش وزن طولانی مدت شود. میزان کاهش وزن به تغییر در عادت های زندگی بستگی دارد. بیمار می توانند در طی دو سال تقریبا 60٪ یا حتی بیشتر از وزن اضافی خود را از دست بدهند. علاوه بر کاهش وزن، ممکن است اسلیو معده شرایط مربوط به اضافه وزن را نیز بهبود بخشد یا برطرف کند، این شرایط عبارتند از:

 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • آپنه انسدادی خواب
 • دیابت نوع 2
 • سکته
 • ناباروری

همچنین جراحی معده می تواند، توانایی شما در انجام فعالیت های روزمره را بهبود بخشد و به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند. این احتمال وجود دارد که  بعد از جراحی به اندازه کافی وزن کم نکنید یا وزن خود را دوباره به دست بیاورید. در صورت عدم رعایت تغییرات توصیه شده در سبک زندگی، ممکن است دوباره افزایش وزن اتفاق بیافتد. به عنوان مثال اگر به طور معمول از غذاهای پرکالری مصرف کنید، ممکن است به اندازه کافی وزن کم نکنید. برای جلوگیری از افزایش وزن، باید تغییرات سالم و دائمی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید و به طور منظم فعالیت بدنی و ورزش داشته باشید.

پس از جراحی کاهش وزن ، تمام معاینه های برنامه ریزی شده خود را انجام دهید تا پزشک بتواند روند درمان شما را کنترل کند. اگر پس از جراحی وزن کم نکردید و دچار عارضه شدید سریعا با پزشک تماس بگیرید.

منابع: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/sleeve-gastrectomy/about/pac-20385183https://www.webmd.com/diet/obesity/what-is-gastric-sleeve-weight-loss-surgery#2-5

عکس درباره نویسنده

دکتر شاهین جمیلی

بورد تخصص جراحی عمومی (لاپاراسکوپی و چاقی)
عضو فدراسیون بین المللی جراحی چاقیIFSO عضو انجمن جراحی درون بین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *