۷ دقیقه
بهترین جراح لاغری در تهران

بهترین جراح لاغری در تهران

آنچه می خوانید...

شاید روش های مختلف کاهش وزن را امتحان کرده اید و از هیچ یک نتیجه نگرفته باشید. در حقیقت گزینه آخر بسیاری از افراد انجام انواع جراحی لاغری مانند جراحی اسلیو معده، جراحی بای پس و انواع دیگر جراحی است. ما در این مقاله راجع به انواع این جراحی ها صحبت می کنیم و نکات لازم برای انتخاب بهترین جراح لاغری را به شما توضیح می دهیم.

جراحی لاغری انواع مختلفی دارد که اغلب آن ها با بیهوشی کامل انجام می شوند به صورتی که فرد کاملاً خواب است. جراحی با تکنیک لاپاراسکوپی انجام می شود که برش های کوچکی روی شکم ایجاد می شوند ولی هر نوع از جراحی به شیوه متفاوتی انجام می گیرد. جراحی لاپاراسکوپی لاغری زمانی انجام می گیرد که جراح برش های کوچکی روی شکم ایجاد می کند و ابزار منعطف جراحی و لوله اندوسکوپی را که به یک دوربین مجهز است وارد شکم می کند و جراحی را انجام می دهد.

انواع اصلی جراحی لاغری

باند گاستریک

باند گاستریک به باندی گفته می شود که در اطراف شکم قرار می گیرد و یک کیسه کوچک به سمت بالا ایجاد می کند. این روش غذای کمتری را در معده جا می دهد و نیازی به خوردن غذای بیشتر برای احساس سیری نیست.

این باند با وسیله کوچکی در زیر پوست قرار می گیرد. معمولاً در نزدیکی قفسه سینه این باند جاگذاری می شود. باند بعد از جراحی می تواند سفت شود. باند معمولاً بعد از چهار تا شش هفته که از جراحی می گذرد باید سفت گردد. این اقدام به وسیله وارد کردن وسیله ای که به محلول آب و نمک آغشته است انجام می گیرد و نیازی به ایجاد برش نیست. این وسیله از طریق پوست وارد می شود و معمولاً نیازی به بیهوشی برای این کار نیست.

جراحی-بای-پس-معده

باند در برخی موارد نیاز است که چندین بار سفت شود تا به سفتی مورد نظر برسند.

بای پس معده

بای پس معده زمانی انجام می گیرد که نیاز به ایجاد کیسه کوچکی در بالای معده باشد. این کیسه به روده کوچک متصل می شود و دیگر قسمت های معده از دست می روند. به این ترتیب مقدار غذای کمتری نیاز است تا فرد احساس سیری کند و در نتیجه مقدار کالری کمتری از غذا به بدن می رسد و فرد لاغر می شود.

عمل اسلیو معده

جراحی اسلیو معده زمانی انجام می شود که قسمت زیادی از معده برداشته و نسبت به قبل کوچک تر شود. به این معنا که فرد نمی تواند مقدار غذای زیادی بخورد و به مراتب سریع تر احساس سیری می کند.

بالون معده

بالون معده هم روشی برای لاغری است. در این روش یک بالون نرم که با هوا یا آب و نمک پر شده است داخل معده قرار می گیرد. این اقدام با استفاده از یک لوله باریک که از گلو پایین می رود و به نام گاستروسکوپی انجام می گیرد.

در این موارد فرد بعد از جراحی نیاز به غذای کمتری دارد تا احساس سیری کند. ولی این اقدام تنها یک روش موقتی است و بالون معمولاً برای حداکثر شش ماه در معده باقی می ماند و سپس درآورده می شود.

چه نوع جراحی لاغری از همه بهتر است؟

تمامی روش های مذکور برای لاغری انجام می گیرند و همگی کمک می کنند که فرد وزن زیادی را کاهش دهد. ولی هر کدام از روش ها مزایا و معایب خاصی دارند.

جراحی-اسلیو-یا-بای-پس

برای مثال:

 • شما معمولاً بعد از جراحی بای پس یا اسلیو معده سریع تر وزن کم می کنید تا روش باند گاستریک.
 • افراد تمایل دارند که کاهش وزن بیشتری را با بای پس و اسلیو معده تجربه کنند تا روش باند گاستریک.
 • خطر جراحی لاغری با بای پس و اسلیو به مراتب بیشتر است.
 • باند گاستریک قابل برداشتن است بنابراین اگر خطراتی ایجاد کند، نیاز است که برداشته شود.

اگر به فکر کاهش وزن با جراحی هستید، با جراح خود درباره تکنیک های مختلف لاغری و تصمیم گیری برای بهترین روش صحبت کنید.

ارزیابی قبل از جراحی لاغری

قبل از اینکه جراحی لاغری داشته باشید با جراح لاغری خود صحبت کنید تا بهترین روش را برای شما انتخاب کند. در این جلسه مشاوره لازم است که موارد زیر با پزشک بررسی شود:

 • معاینه فیزیکی – انجام تست خون و ایکس ری و اسکن
 • رژیم غذایی و الگوهای غذایی
 • سلامت روانی – برای مثال از بیمار درباره انتظاراتی که از جراحی دارد پرسش می شود. فرد باید بتواند با تغییراتی که جراحی به صورت بلند مدت در وی ایجاد می کند، سازگاری داشته باشد.
دو سال بعد از جراحی چاقی
دو سال بعد از جراحی چاقی

تمامی این اقدامات توسط یک جراح لاغری خبره انجام می شوند. همچنین به بیمار گفته می شود که هفته ها قبل از جراحی یک رژیم غذایی داشته باشد که در آن کالری دریافتی کنترل می شود، تا قبل از جراحی سایز کبد کاهش یابد. به این ترتیب جراحی آسان تر و ایمن تر انجام می گیرد.

معمولاً یک تا سه روز بعد از جراحی نیاز است که در بیمارستان بستری شوند. معمولاً چهار تا شش هفته بعد از جراحی فرد می تواند به انجام فعالیت های روزمره خود بازگردد.

ولی باید تغییراتی را تا پایان عمر خود در سبک زندگی ایجاد کند تا نتایج جراحی همیشگی باشد.

عوارض چاقی

چاقی بیماری های مختلفی را به وجود می آورد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیابت
 • فشار خون
 • چربی خون
 • بیماری های کبدی
 • ناراحتی های ستون فقرات
 • فشار به گردن
 • آرتروز زانو و دیگر مفاصل
 • بالا رفتن احتمال شکستگی استخوان ها در اثر پوکی استخوان

به همین دلیل توصیه می شود که در صورتی که فرد وزن بالایی دارد، یا به بیان دیگر به چاقی مفرط مبتلا است، حتماً برای کاهش وزن خود از روش های طبیعی کاهش وزن مانند ورزش کردن و رژیم غذایی و کالری شماری استفاده کند. در صورتی که از این روش ها نتیجه نگیرد می تواند از روش های جراحی لاغری کمک بگیرد. این روش ها به کاهش حجم معده کمک کرده و یا در برخی موارد بخش بالایی معده را به پایین روده متصل می کنند.

تمامی این جراحی ها عوارض خود را دارند ولی از بسیاری از عوارض مربوط به چاقی که در بالا گفته شد، پیشگیری می کنند. در حقیقت عوارض مربوط به این جراحی ها از عوارض خود چاقی به مراتب کمتر است و پزشکان توصیه می کنند که در مواردی که فرد نیاز به کاهش وزن دارد و اضافه وزن بیش از حد به ضرر سلامتی وی است، از این جراحی ها کمک بگیرد.

جراحی لاغری توسط دکتر شاهین جمیلی
جراحی لاغری توسط دکتر شاهین جمیلی

افرادی که از جراحی های لاغری برای کاهش وزن کمک می گیرند باید بدانند که بعد از جراحی نیاز به دریافت مکمل ها و ویتامین های مختلفی در فواصل زمانی مشخص دارند تا مشکلی برای بدن و سلامتی آن ها ایجاد نشود.

جراحی های دیگر مانند بالون معده به کاهش فضای خالی معده کمک می کنند تا فرد سریع تر احساس سیری کند و کمتر غذا مصرف کند. ولی این روش به مرور زمان نتیجه مناسبی ندارد و بسیاری از افراد با استفاده از این بالون ها هم می توانند باعث افزایش سایز معده شده و به مروز غذای بیشتری مصرف کنند.

در ادامه صحبت های دکتر شاهین جمیلی درباره چاقی و بیماری هایی که موجب می شود، صحبت می کنند:

رژیم غذایی بعد از جراحی کاهش وزن

جراح لاغری یک رژیم غذایی ایده آل را به بیمار توصیه می کند تا نتیجه جراحی ادامه داشته باشد. این توصیه ها در افراد مختلف متفاوت است ولی در کل به شرح زیر است:

 • چند روز اول بعد از جراحی – آب و مایعات فراوان مصرف شود و غذاها به صورت آبکی مانند سوپ باشد.
 • چهار هفته اول بعد از جراحی – غذاهای روان مانند پوره ها و ماست استفاده شود.
 • هفته چهار تا شش بعد از جراحی – از غذاهای سفت مثل سیب زمینی پوره شده می توان استفاده کرد.
 • از هفته ششم به بعد از جراحی – به مرور می توان به رژیم غذایی معمول بازگشت و یک رژیم غذایی متعادل داشت.

از بیمار خواسته می شود که :

 • غذاها را آهسته بخورد و بجود.
 • وعده های غذایی کوچک باشد.
 • از خوردن غذاهایی که به مسدود شدن معده منجر می شود پرهیز گردد.
 • مکمل و ویتامین ها طبق نظر پزشک مصرف شود.

منبع : https://www.nhs.uk/conditions/weight-loss-surgery/afterwards/

عکس درباره نویسنده

دکتر شاهین جمیلی

بورد تخصص جراحی عمومی (لاپاراسکوپی و چاقی)
عضو فدراسیون بین المللی جراحی چاقیIFSO عضو انجمن جراحی درون بین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *