۳۳ دقیقه
جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

آنچه می خوانید...

عمل بای پس معده نوعی جراحی برای کاهش وزن است که باعث تغییر در سیستم گوارشی می شود. در این عمل جراح مسیر عبور مواد غذایی از مری به روده را تغییر داده و کوتاه می کند. جراح حجم معده را کاهش داده و غذای خورده شده بدون اینکه حجم معده را اشغال کند وارد روده می شود.کسانی که بای پس معده را انجام می دهند به علت کم بودن حجم معده خیلی زود احساس سیری می کنند و غذا بعد از خوردن وارد روده شده و دفع می شود.

بای پس معده از طرق زیر به کاهش وزن کمک می کند:

 • محدود کردن مقدار غذایی که معده شما نگه می دارد.
 • محدود کردن میزان کالری و مواد مغذی جذب بدن.
 • تغییر هورمون های روده که به شما کمک می کند احساس سیری طولانی تر داشته باشید، منجر به سرکوب اشتها و برگشت سندرم متابولیک ناشی از چاقی می شود.

از جمله شایع ترین روش های درمان چاقی جراحی بای پس معده است. زمانی که ژریم و ورزش در درمان چاقی موثر واقع نشده باشند و همچنین مشکلات جدی برای سلامتی به وجود آمده باشد عمل بای پس برای درمان چاقی توصیه می شود.

عمل بای پس معده
عمل بای پس معده

کاهش وزن اضافی و کاهش خطرات مرتبط به چاقی

افراد دارای اضافه وزن با شاخصه توده بالا 40

سن و جنسیت

جراحی بای پس معده Roux-en-Y

بای پس معده Roux-en-Y “استاندارد طلایی” جراحی کاهش وزن در نظر گرفته می شود. این روش معمولاً در سراسر دنیا انجام می شود. در طی جراحی بای پس معده Roux-en-Y، جراح شما:

بعد از بای پس معده، غذای بلعیده شده به درون این کیسه کوچک معده و سپس مستقیماً به روده کوچک وارد می شود، در نتیجه بیشتر معده و قسمت اول روده کوچک شما را دور می زند.

بعد از بای پس معده، غذای بلعیده شده به درون این کیسه کوچک معده و سپس مستقیماً به روده کوچک وارد می شود، در نتیجه بیشتر معده و قسمت اول روده کوچک شما را دور می زند.

بعد از بای پس معده، غذای بلعیده شده به درون این کیسه کوچک معده و سپس مستقیماً به روده کوچک وارد می شود، در نتیجه بیشتر معده و قسمت اول روده کوچک شما را دور می زند.

بای پس معده یکی از متداول ترین انواع جراحی چاقی است. بای پس معده زمانی انجام می شود که رژیم و ورزش جواب نداده باشد و یا به دلیل وزنتان مشکلات جدی بهداشتی داشته باشید.

بعد از بای پس معده، غذای بلعیده شده به درون این کیسه کوچک معده و سپس مستقیماً به روده کوچک وارد می شود، در نتیجه بیشتر معده و قسمت اول روده کوچک شما را دور می زند.

بای پس معده یکی از متداول ترین انواع جراحی چاقی است. بای پس معده زمانی انجام می شود که رژیم و ورزش جواب نداده باشد و یا به دلیل وزنتان مشکلات جدی بهداشتی داشته باشید.

هدف از انجام عمل بای پس چیست؟

بای پس معده به شما در کاهش وزن اضافی و کاهش خطرات مرتبط به چاقی کمک خواهد کرد، گاهی این مشکلات موجب به خطر انداختن سلامتی و حیات افراد می شود، این خطرات شامل موارد زیر است:

 • بیماری ریفلاکس معده به مری
 • بیماری های قلبی
 • فشارخون بالا
 • کسترول بالا
 • آپنه انسدادی خواب
 • دیابت نوع 2
 • سکته
 • سرطان
 • ناباروری

بای پس معده معمولاً فقط پس از تلاش برای کاهش وزن با بهبود رژیم غذایی و ورزش انجام می شود.

قبل و بعد از جراحی بای پس معده
قبل و بعد از جراحی بای پس معده

بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی بای پس معده و سایر جراحی های کاهش وزن می توانند گزینه ی مناسبی برای افراد دارای اضافه وزن باشد، اگر:

 • شاخص توده بدنی (BMI) 40یا بالاتر از آن باشد (چاقی مفرط)
 • شاخص توده بدنی بین 35 تا 39.9 بوده و فرد مبتلا به یک بیماری و مشکل مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا و یا آپنه انسدادی خواب باشد، در برخی موارد ممکن است با شاخص توده بدنی بین 30 تا 34 به علت وجود مشکلات مرتبط به اضافه وزن پزشک جراحی بای پس معده را توصیه کند.

اما بای پس معده برای همه ی افرادی که دچار اضافه وزن و چاقی مفرط هستند، مناسب نخواهد بود. ممکن است برای جراحی نیاز به رعایت کردن دستورالعمل های پزشکی باشد. احتمالا نیاز به آزمایشات زیادی برای اطلاع از واجد شرایط بودن برای بای پس معده موجود باشد.

همچنین افراد باید به تغییرات در سبک زندگی تمایل داشته باشند. ممکن است آنها مجبور به رعایت کردن توصیه های پزشکی و شرکت در برنامه های پیگیری برای نظارت تغذیه و سبک زندگی شان باشند.

خطرات جراحی بای پس معده

همانند جراحی های دیگر، بای پس معده و سایر جراحی های کاهش وزن خطراتی را برای سلامتی در کوتاه مدت و بلند مدت همراه خواهند داشت.

خطرات جراحی بای پس معده می تواند مشابه با سایر جراحی های شکم باشد، این خطرات شامل موارد زیر است:

 • خونریزی بیش از حد
 • عفونت
 • حساسیت و واکنش به مواد بیهوشی
 • لخته شدن خون
 • مشکلات ریوی یا تنفسی
 • تراوش درون دستگاه گوارش خطرات طولانی مدت و عوارض بلند مدت بای پس معده عبارتند از:انسداد روده
 • سندروم دامپینگ، اسهال، حات تهوع یا استفراغ
 • سنگ کیسه صفرا
 • فتق
 • قند خون پایین( افت قند خون)
 • سوء تغذیه
 • سوراخ شدن معده
 • زخم معده
 • استفراغ

چگونگی آماده شدن برای جراحی بای پس معده

ممکن است در هفته آخر قبل از جراحی افراد نیاز به برنامه ای برای فعایت های بدنی داشته باشند و باید از مصرف دخانیات بپرهیزند.

ممکن است قبل از عمل محدودیت هایی در خوردن وآشامیدن و مصرف داروها وجود داشته باشد.

آنچه را که افراد از جراحی بای پس انتظار دارند

جراحی بای پس معده در بیمارستان انجام می شود و بسته به بهبودی بیماران احتمالا یک یا دو روز در بیمارستان بستری شوند.

در طول جراحی بای پس معده

قبل از شروع جراحی، داروی بیهوشی به افراد تزریق می شود و باعث خوابیدنشان در طول جراحی می شود.

جرئیات جراحی بای پس معده به وضعیت فرد و اقدامات پزشک بستگی دارد .برخی از جراحی های باز با برش های بزرگ در شکم صورت می گیرد، اما امروزه بیشتر جراحی ها به روش لاپاراسکوپی که شامل قرار دادن یک ابزار لوله ای که بر روی آن دوربین قرار دارد و از طریق برش های کوچک، در شکم انجام می شود.

پس از ایجاد برش با روش باز یا لاپاروسکوپی، جراح قسمت بالای معده را برش داده و آن را جدا می کند. قسمت باقی مانده از معده به اندازه یک گردو است و می تواند مقدار بسیار کمی غذا را درون خود نگه دارد .معمولا معده توانایی نگه داشتن 3 پیمانه غذا را دارد.

جراح، روده کوچک را برش داده و بخشی از آن را مستقیم بر روی معده می دوزد. ابتدا غذا وارد معده شده و سپس مستقیما به روده کوچک می رود.

معمولا جراحی چند ساعت طول می کشد، بعد از جراحی  شخص را به اتاق ریکاوری می آورند و تمام علائم حیاتی اش را کنترل می کنند.

https://www.instagram.com/p/B_KZhU9HFnq/?utm_source=ig_web_copy_link

بعد از عمل جراحی بای پس معده

ممکن بلافاصله پس از جراحی بای پس معده بتوانید مایعات بنوشید اما تا بهبودی روده و معده امکان خوردن غذای جامد وجود ندارد. سپس با گذشت زمان و رعایت برنامه غذایی می توانید پوره را جایگزین مایعات کنید و بعد از مدتی می توانید غذاهای نرم بخورید و درآخر پس از بهبودی می توانید غذاهای سفت تر را بخورید زیرا بدن پس از گذشت زمان قادر به هضم آن ها می باشد.

ممکن است محدودیت های زیادی در میزان خوردن وآشامیدن وجود داشته باشد.

پزشک پس از جراحی مکمل ها و مواد معدنی از جمله مولتی ویتامین همراه باآهن،کلسیم و ویتامین B-12  را برایتان تجویز کند.

همچنین در چند ماه اول پس از جراحی برای معاینه به پزشک مراجعه کنید تا پزشک سلامتی تان را بررسی کند و احتمالا به آزمایش های مختلفی مانند آزمایش خون نیاز داشته باشید.

ممکن است در اثر کاهش وزن سریع در طی 3 الی 6 ماه تغییراتی را احساس کنید، این تغییرات عبارتنداز:

 • بدن درد
 • احساس خستگی مانند فرد مبتلا به آنفولانزا
 • احساس سرما
 • خشکی پوست
 • کم پشتی و ریزش مو
 • تغییرات خلق و خویی
عمل بای پس معده چیست؟
عمل بای پس معده چیست؟

وقتی جراحی کاهش وزن موثر نیست

ممکن است بعد از جراحی کاهش وزن به اندازه کافی وزن کم نکنید یا وزن خود را دوباره به دست بیاورید. در صورت عدم رعایت تغییرات توصیه شده در سبک زندگی، این افزایش وزن ممکن است اتفاق بیفتد. به عنوان مثال اگر مرتباً غذاهای پرکالری مصرف می کنید، ممکن است کاهش وزن ناکافی داشته باشید. برای جلوگیری از به دست آوردن مجدد وزن، باید تغییرات سالم دائمی در رژیم خود ایجاد کنید و به طور منظم فعالیت بدنی و ورزش داشته باشید.

مهم است که پس از جراحی کاهش وزن، تمام قرارهای پیگیری شده برنامه ریزی شده خود را حفظ کنید تا پزشک بتواند روند پیشرفت شما را کنترل کند. اگر متوجه شدید که لاغر نمی شوید یا بعد از جراحی دچار عارضه می شوید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

مراحل عمل بای پس معده
مراحل عمل بای پس معده

مزایای جراحی بای پس معده

مزایای جراحی بای پس معده شامل موارد زیر است:

کوتاه بودن نتیجه

کاهش وزن کوتاه مدت بسیار خوب (60 تا 80 درصد کاهش وزن اضافی)

طولانی بودن نتیجه

نتایج طولانی مدت. داده ها نشان می دهد که تا 20 سال پس از جراحی، بیشتر بیماران بیش از 50 درصد کاهش وزن اضافی خود را حفظ می کنند.

بهترین نتیجه

رفع عالی مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی

معایب جراحی بای پس معده

بای پس معده گرچه مزایای زیادی دارد، اما معایب آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عوارض

میزان عوارض طولانی مدت کمی بالاتر از اسلیو معده است. با این حال با مراقبت مناسب می توان از عوارض جلوگیری کرد.

مصرف دارو

بیماران پس از جراحی مجاز به مصرف آسپرین یا سایر NSAIDS ها نیستند.

مصرف ویتامین

همه بیماران پس از جراحی برای زندگی خود نیاز به مصرف ویتامین دارند. اگر اینگونه نباشد، می تواند منجر به کمبود طولانی مدت ویتامین یا مواد معدنی، به ویژه کمبود ویتامین B12، آهن، کلسیم و فولات شود.

سایر درمان ها

درباره سایر درمانهای موثر کاهش وزن در UCLA و نحوه شروع کار در مسیر سلامتی بیشتر بدانید.

بعد از جراحی بای پس معده چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

در ماه اول، فقط قادر خواهید بود مقدار کمی غذای نرم و مایعات را تحمل کنید. اما به تدریج، شما می توانید غذاهای جامد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. پس از خوردن حدود دو قاشق غذا خوری غذا، خیلی سریع احساس سیری خواهید کرد. همچنین ممکن است پزشک مصرف مکمل های غذایی را به شما توصیه کند.

طی دو سال اول می توانید انتظار داشته باشید که یک دوم تا دو سوم وزن اضافی بدن خود را از دست دهید. کاهش وزن، در بیشتر موارد، یک سال و نیم قبل از ایجاد ثبات ادامه خواهد داشت. زشک مراقبت های اولیه شما را انجام می دهند تا مطمئن شوند که بهبودی شما تا حد ممکن روان است.

روشهای جراحی چاقی

روش های جراحی چاقی با محدود کردن مقدار غذایی که معده می تواند داشته باشد، باعث سوء جذب مواد مغذی یا ترکیبی از محدودیت معده و سوء جذب می شود، باعث کاهش وزن می شود.

روشهای چاقی نیز اغلب باعث تغییرات هورمونی می شوند. امروزه بیشتر جراحی های کاهش وزن با استفاده از تکنیک های کم تهاجم (جراحی لاپاراسکوپی) انجام می شود.

رایج ترین روش های جراحی چاقی، بای پس معده، اسلیو معده، حلقه معده قابل تنظیم و انحراف بیلیوپانکراتیک با کلید دوازدهه است. هر جراحی مزایا و معایب خاص خود را دارد.

انواع جراحی های چاقی

بای پس معده

بای پس معده
بای پس معده

حلقه معده قابل تنظیم

حلقه معده قابل تنظیم
حلقه معده قابل تنظیم

اسلیو معده

اسلیو معده
اسلیو معده

انحراف Biliopancreatic با سوییچ اثنی عشر (BPD / DS)

انحراف Biliopancreatic با سوییچ اثنی عشر
انحراف Biliopancreatic با سوییچ اثنی عشر

بای پس معده

بای پس معده با چندین مکانیسم کار می کند. اول، مشابه بیشتر روشهای چاقی، کیسه معده تازه ایجاد شده به طور قابل توجهی کوچکتر است و وعده های غذایی کوچکتر را تسهیل می کند، که به معنی کالری کمتری است بعلاوه، از آنجا که هضم غذا توسط کیسه معده کوچکتر است و بخشی از روده کوچک وجود دارد که به طور معمول کالری و همچنین مواد مغذی را جذب می کند که دیگر غذایی از آن عبور نمی کند، احتمالاً تا حدی کالری و مواد مغذی جذب کمتری وجود دارد..

از همه مهمتر، تغییر مسیر جریان غذا باعث ایجاد تغییراتی در هورمون های روده می شود که باعث سیری، سرکوب گرسنگی می شوند و یکی از مکانیزم های اصلی را برطرف می کنند که در نتیجه چاقی باعث دیابت نوع 2 می شود.

مزایای

 • کاهش وزن قابل توجهی در دراز مدت ایجاد می کند (60 تا 80 درصد کاهش وزن اضافی)
 • مقدار مواد غذایی قابل مصرف را محدود می کند
 • ممکن است به شرایطی منجر شود که مصرف انرژی را افزایش می دهد
 • تغییرات مطلوبی در هورمون های روده ایجاد می کند که باعث کاهش اشتها و افزایش سیری می شود.
 • نگهداری معمول> 50٪ کاهش وزن اضافی

معایب

 • آیا از نظر فنی یک عمل پیچیده تر از AGB یا LSG است و به طور بالقوه می تواند منجر به عوارض بیشتری شود.
 • می تواند منجر به کمبود طولانی مدت ویتامین یا مواد معدنی به ویژه کمبود ویتامین B12، آهن، کلسیم و فولات شود.
 • به طور کلی مدت اقامت در بیمارستان بیشتر از AGB است
 • نیاز به رعایت توصیه های رژیم غذایی، مکمل ویتامین یا مواد معدنی مادام العمر و پیروی از آن دارد

اسلیو معده

عمل اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی با برداشتن تقریباً 80 درصد معده انجام می شود. معده باقیمانده، کیسه ای لوله ای است که شبیه موز است.

روش انجام اسلیو معده

این روش با چندین مکانیسم کار می کند. اول، کیسه معده جدید حجم قابل توجهی کمتری نسبت به معده طبیعی دارد و به کاهش قابل توجه مقدار غذا (و در نتیجه کالری) قابل مصرف کمک می کند. با این حال، به نظر می رسد تأثیر زیادی که جراحی بر روی هورمون های روده دارد و بر تعدادی از عوامل از جمله گرسنگی، سیری و کنترل قند خون تأثیر می گذارد.

مطالعات کوتاه مدت نشان می دهد که اسلیو از نظر کاهش وزن و بهبود یا بهبودی دیابت به اندازه بای پس معده roux-en-Y موثر است. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اسلیو، شبیه بای پس معده، در بهبود دیابت نوع 2 مستقل از کاهش وزن موثر است.

مزایا

 • مقدار غذایی که معده می تواند نگه دارد را محدود می کند.
 • باعث کاهش سریع و قابل توجه وزن می شود که مطالعات مقایسه ای مشابه با بای پس معده Roux-en-Y پیدا می کنند. کاهش وزن> 50٪ برای داده های 3-5 ساله و کاهش وزن قابل مقایسه با بای پس با نگهداری> 50٪
 • به هیچ چیز خارجی (AGB) و بدون دور زدن یا مسیریابی مجدد جریان غذا (RYGB) نیاز ندارد.
 • تقریباً 2 روز در بیمارستان بستری است
 • باعث تغییرات مطلوبی در هورمون های روده می شود که گرسنگی را سرکوب می کند، اشتها را کاهش می دهد و سیری را بهبود می بخشد

معایب

 • یک روش غیر قابل برگشت است
 • امکان کمبود طولانی مدت ویتامین را دارد
 • میزان عوارض زودرس بالاتر از AGB است

حلقه معده قابل تنظیم

حلقه معده قابل تنظیم که اغلب باند نامیده می شود، شامل یک باند بادی است که در اطراف قسمت بالای معده قرار می گیرد، یک کیسه معده کوچک در بالای باند ایجاد می کند، و بقیه معده در زیر باند است.

روش انجام حلقه معده

توضیح معمول در مورد نحوه کار این دستگاه این است که با کیسه کوچک معده، خوردن فقط مقدار کمی غذا گرسنگی را برطرف می کند و احساس سیری را تقویت می کند. احساس سیری به اندازه دهانه بین کیسه و باقیمانده معده ایجاد شده توسط باند معده بستگی دارد. اندازه دهانه معده را می توان با پر کردن باند با نمک استریل تنظیم کرد، که از طریق درگاهی که در زیر پوست قرار گرفته تزریق می شود.

توضیح معمول در مورد نحوه کار این دستگاه این است که با کیسه کوچک معده، خوردن فقط مقدار کمی غذا گرسنگی را برطرف می کند و احساس سیری را تقویت می کند. احساس سیری به اندازه دهانه بین کیسه و باقیمانده معده ایجاد شده توسط باند معده بستگی دارد. اندازه دهانه معده را می توان با پر کردن باند با نمک استریل تنظیم کرد، که از طریق درگاهی که در زیر پوست قرار گرفته تزریق می شود.

کاهش اندازه دهانه به تدریج با گذشت زمان و با تنظیمات مکرر یا “پر کردن” انجام می شود. این تصور که باند یک روش محدود کننده است (با محدود کردن میزان غذا در هر وعده غذایی و با محدود کردن تخلیه غذا از طریق باند کار می کند) با مطالعاتی که نشان می دهد غذا خیلی سریع از باند عبور می کند، به چالش کشیده می شود و عدم وجود گرسنگی یا احساس رضایت به غذای باقی مانده در کیسه بالای باند ارتباط ندارد. آنچه شناخته شده است این است که سوء جذب وجود ندارد. غذا به طور معمول هضم و جذب می شود.

به نظر می رسد تأثیر بالینی باند این است که گرسنگی را کاهش می دهد، که به بیماران کمک می کند تا مقدار کالری مصرف شده را کاهش دهند.

مزایا

 • مقدار غذایی که معده می تواند نگه دارد را کاهش می دهد.
 • باعث کاهش بیش از حد وزن تقریباً 40 تا 50 درصد می شود.
 • هیچ برشی از معده یا تغییر مسیر روده ها را درگیر نمی کند.
 • نیاز به اقامت کوتاهتر در بیمارستان، معمولاً کمتر از 24 ساعت، با برخی مراکز بیمار همان روز جراحی بیمار را مرخص می کند.
 • برگشت پذیر و قابل تنظیم است.
 • کمترین میزان عوارض زودرس و مرگ و میر را در بین روشهای چاقی مصوب دارد.
 • کمترین خطر کمبود ویتامین یا مواد معدنی را دارد.

معایب

 • کاهش وزن زود هنگام و کندتر نسبت به سایر روش های جراحی.
 • درصد بیشتری از بیماران در از دست دادن حداقل 50 درصد از وزن اضافی بدن در مقایسه با سایر جراحی های معمول انجام نمی شوند.
 • برای باقی ماندن در بدن به دستگاه خارجی نیاز دارد.
 • می تواند منجر به لغزش باند احتمالی یا فرسایش باند در معده در درصد کمی از بیماران شود.
 • در درصد کمی از بیماران می تواند از نظر مکانیکی با باند، لوله یا درگاه مواجه شود.
 • در صورت پرخوری بیمار می تواند منجر به گشاد شدن مری شود.
 • نیاز به رعایت دقیق رژیم غذایی بعد از عمل و ویزیت های پیگیری بعد از عمل دارد
 • بالاترین میزان عملیات مجدد.

انحراف Biliopancreatic با تصویر سوئیچ اثنی عشر

انحراف Biliopancreatic با دوازدهه سوئیچ، به اختصار BPD / DS، روشی با دو جزء است. ابتدا کیسه معده کوچکتر و لوله ای با برداشتن بخشی از معده، کاملاً شبیه به گاسترکتومی اسلیو، ایجاد می شود. بعد، بخش بزرگی از روده کوچک عبور داده می شود.

روش انجام عمل انحراف Biliopancreatic با تصویر سوئیچ اثنی عشر

اثنی عشر یا قسمت اول روده کوچک، دقیقاً از دهانه خروجی معده تقسیم می شود. سپس بخشی از روده باریک دیستال (قسمت آخر) برداشته شده و به دهانه معده تازه ایجاد شده متصل می شود، به طوری که هنگام خوردن بیمار، غذا از کیسه معده لوله ای تازه ایجاد شده عبور می کند و مستقیماً به قسمت آخر خالی می شود. روده کوچک تقریباً سه چهارم روده کوچک توسط جریان غذا دور می زند.

روده کوچک دور زده، که حامل صفرا و آنزیم های لوزالمعده لازم برای تجزیه و جذب پروتئین و چربی است، به آخرین قسمت روده کوچک متصل می شود تا در نهایت بتواند با جریان غذا مخلوط شود. مشابه جراحی های دیگر که در بالا توضیح داده شد، BPD / DS در ابتدا به کاهش مقدار غذای مصرفی کمک می کند.

با این حال، با گذشت زمان این اثر کاهش می یابد و بیماران می توانند سرانجام مقادیر طبیعی غذا مصرف کنند. برخلاف سایر روش ها، مقدار قابل توجهی روده کوچک وجود دارد که توسط جریان غذا دور می زند.

علاوه بر این، غذا تا حد بسیار زیادی از روده کوچک با صفرا و آنزیم های لوزالمعده مخلوط نمی شود. این منجر به کاهش قابل توجهی در جذب کالری و مواد مغذی (به ویژه پروتئین و چربی) و همچنین مواد مغذی و ویتامین های وابسته به چربی برای جذب (ویتامین ها و مواد مغذی محلول در چربی) می شود.

سرانجام، BPD / DS، مشابه گاسترکتومی بای پس معده و اسلیو، هورمون های روده را به گونه ای تحت تأثیر قرار می دهد که بر گرسنگی و سیری و همچنین کنترل قند خون تأثیر بگذارد. BPD / DS موثرترین جراحی برای درمان دیابت در میان مواردی است که در اینجا شرح داده شده است.

مزایا

 • در پیگیری 5 ساله کاهش وزن بیشتر از RYGB، LSG یا AGB، یعنی 60 تا 70٪ کاهش وزن اضافی یا بیشتر،
 • به بیماران اجازه می دهد تا در نهایت وعده های غذایی “عادی” بخورند.
 • جذب چربی را 70 درصد یا بیشتر کاهش می دهد.
 • باعث ایجاد تغییرات مطلوب در هورمون های روده برای کاهش اشتها و بهبود سیری می شود.
 • در مقایسه با RYGB، LSG و AGB در برابر دیابت موثرترین است.

معایب

 • نسبت به AGB، LSG و RYGB میزان عوارض و خطر مرگ و میر بیشتری دارد.
 • نیاز به اقامت طولانی تر در بیمارستان نسبت به AGB یا LSG دارد.
 • پتانسیل بیشتری برای ایجاد کمبود پروتئین و کمبود طولانی مدت در تعدادی از ویتامین ها و مواد معدنی، مانند آهن، کلسیم، روی، ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین D دارد.
 • مراقبت های بعد از عمل و رعایت دقیق دستورالعمل های مکمل های غذایی و ویتامین ها برای جلوگیری از عوارض جدی ناشی از کمبود پروتئین و ویتامین های خاص بسیار مهم است.

جراحی های اسلیو معده و بای پس معده چگونه متفاوت می شوند؟

روشی که به شما در کاهش وزن کمک می کند، جراحی چاقی نامیده می شود. درصورت نیاز به از دست دادن وزن زیاد، این گزینه مناسب است، به خصوص اگر رژیم خود را بهبود ببخشید، بیشتر فعال شوید و قرص های رژیمی موثر واقع نشوند.

دو مورد از رایج ترین روشهای چاقی، جراحی اسلیو معده و جراحی بای پس معده است.

شباهت هایی بین این دو روش وجود دارد، اما تفاوت های اساسی نیز وجود دارد.

تفاوت این دو عمل جراحی چیست؟

هم جراحی اسلیو معده و هم بای پس معده، معده شما را از اندازه معمول به کیسه ای کوچک کاهش می دهد. این باعث کاهش وزن به دو روش می شود:

 • کیسه به سرعت پر می شود بنابراین مقدار غذایی را که می توانید بخورید قبل از احساس سیری محدود می کند
 • مقدار گرلین، که معمولاً به عنوان “هورمون گرسنگی” شناخته می شود، کاهش می یابد

این دو روش در نحوه ایجاد کیسه جدید معده متفاوت است.

جراحی اسلیو معده

با جراحی اسلیو معده، جراح به طور دائم حدود 80 درصد از معده شما را از بین می برد.

آنچه باقی می ماند در یک کیسه کوچک معده به شکل موز دوخته می شود. هیچ تغییر دیگری ایجاد نمی شود.

جراحی بای پس معده

با استفاده از این روش، که بای پس معده Roux-en-Y نیز نامیده می شود، یک کیسه کوچک معده با برداشتن یا “دور زدن” بیشتر معده و قسمت اول روده کوچک ایجاد می شود.

کیسه معده تازه ایجاد شده سپس به روده کوچک باقی مانده متصل می شود.

قسمت کنار گذاشته شده معده در پایین روده کوچک متصل است، بنابراین هنوز اسید و آنزیم های گوارشی تولید شده در آنجا را تأمین می کند.

بخشی از روده کوچک شما که با معده شما برداشته می شود به طور معمول برخی از مواد مغذی و کالری را جذب می کند.

از آنجا که این بخش دور زده می شود، جذب این کالری ها اتفاق نمی افتد، که به کاهش وزن شما کمک می کند.

آیا در بهبودی تفاوتی وجود دارد؟

بای پس معده پیچیده تر از جراحی اسلیو معده است. این به این دلیل است که بای پس معده یک روش دو مرحله ای است، در حالی که اسلیو معده فقط شامل یک مرحله است.

جراحی اسلیو معده و بای پس معده معمولاً به روش لاپاراسکوپی انجام می شود.

این شامل قرار دادن یک محدوده روشن با دوربینی به نام لاپاراسکوپ و سایر ابزارها از طریق چندین برش کوچک در شکم شما برای انجام جراحی است.

اگر همه چیز خوب پیش برود، درد زیادی بعد از عمل ندارید و می توانید مایعات را پایین نگه دارید. شما معمولاً 1 یا 2 روز پس از جراحی اسلیو معده به خانه خواهید رفت.

اگر بعد از جراحی اسلیو معده درد زیادی دارید، یا مشکلات دیگری دارید، ممکن است لازم باشد یک یا دو روز بیشتر در بیمارستان بگذرانید.

از آنجا که بای پس معده پیچیده تر است، شما قبل از بهبودی کافی برای رفتن به خانه، حداقل 2 روز را در بیمارستان خواهید گذراند.

اگر بعد از جراحی دچار عارضه شوید، ممکن است نیاز به مدت طولانی تری در بیمارستان بمانید.

گاهی اوقات، جراحی لاپاراسکوپی امکان پذیر نیست، بنابراین جراحی باز انجام می شود. این نیاز به یک برش بسیار بزرگتر در شکم شما دارد. بهبود این نوع برش بیشتر از برش های کوچک لاپاراسکوپی است.

اگر جراحی باز داشته باشید، تا زمانی که برش شما به اندازه کافی خوب نشده باشد تا بتوانید به خانه بروید، در بیمارستان خواهید بود. این اغلب به معنای 4 یا 5 روز بستری شدن در بیمارستان است.

برخی از دلایلی که ممکن است به جراحی باز نیاز داشته باشید عبارتند از:

 • قبلاً معده خود را جراحی کرده اید
 • شما فوق العاده اضافه وزن دارید
 • شما علاوه بر چاقی، مشکلات پزشکی قابل توجهی نیز دارید

پس از ترک بیمارستان، به زمان بهبودی کامل نیاز خواهید داشت. قبل از اینکه فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید، باید 3 یا 4 هفته این کار را راحت انجام دهید.

خطرات و عوارض چطور؟

جراحی چاقی یک روش نسبتاً بی خطر است.

طبق انجمن جراحی متابولیک و چاقی در آمریکا، خطر یک عارضه اساسی حدود 4 درصد است. این بسیار کمتر از خطر ابتلا به عوارض جدی مرتبط با چاقی است.

برخی از عواملی که می تواند هر جراحی را پیچیده کند، از جمله جراحی چاقی، شامل موارد زیر است:

 • از دست دادن خون (خونریزی)
 • ایجاد لخته های خون در پا (ترومبوز ورید عمقی) یا ریه ها (آمبولی ریوی)
 • عوارض جانبی ناشی از بیهوشی عمومی
 • عفونت برش شما
 • درد بعد از عمل
 • پنومونی

عوارض احتمالی پس از جراحی چاقی شامل موارد زیر است:

 • سنگ صفرا
 • کمبود ویتامین و تغذیه
 • حالت تهوع، تعریق و اسهال شدید در اثر خوردن سریع غذا یا خوردن غذاهای شیرین، سرخ شده یا چرب یا لبنیات (سندرم دامپینگ)
 • شلی یا شلی پوست

عوارض ناشی از جراحی اسلیو معده

عوارض خاص جراحی اسلیو معده شامل موارد زیر است:

 • رفلکس اسید
 • نشت مایعات معده
 • تنگی (تنگی) در امتداد کیسه معده
 • انسداد معده

عوارض ناشی از جراحی بای پس معده

عوارض مربوط به بای پس معده عبارتند از:

 • خطر بالاتر کمبودهای تغذیه ای به دلیل دور زدن بخشی از روده کوچک شما
 • افزایش حساسیت به الکل
 • زخم معده
 • انسداد روده
 • سوراخ شدن معده

تغییرات رژیم غذایی

تغییرات غذایی که باید بعد از جراحی اسلیو معده و بای پس معده انجام دهید، اساساً یکسان است.

 • حدود یک هفته پس از جراحی، فقط مایعات مصرف می کنید.
 • برای 3 هفته آینده، می توانید غذای پوره و سپس غذای نرم بخورید.
 • دو ماه پس از جراحی، می توانید غذای معمولی بخورید.

تفاوت اصلی در رژیم غذایی بعد از عمل اندازه کیسه معده شماست که بر میزان خوردن شما تأثیر می گذارد.

جراحی اسلیو معده کیسه ای ایجاد می کند که حدود 3 اونس در آن نگهداری می شود، تقریباً به اندازه یک کیک کوچک است.

با بای پس معده، کیسه شما تقریباً به اندازه 1 اونس یا به اندازه یک توپ گلف در شما نگه می دارد.

دستورالعمل های مهم غذایی که باید بعد از اسلیو معده یا جراحی بای پس معده رعایت کنید عبارتند از:

 • مقادیر کم بخورید و وقتی سیر شدید متوقف شوید
 • غذای خود را کاملا بجوید
 • آهسته غذا خوردن
 • مصرف ویتامین ها و مکمل های توصیه شده
 • با نوشیدن آب کافی هیدراته بمانید
 • به جای نوشیدن سریع، مایعات را بنوشید
 • اجتناب از غذایی که هضم آن دشوار است، مانند گوشت و نان سخت
 • اجتناب از نوشیدنی های گازدار

کیسه شما با گذشت زمان کشیده می شود. پرخوری بعد از جراحی چاقی مهم است زیرا کیسه شما می تواند به اندازه کافی کشیده شود تا بتوانید وزن کم شده خود را بازیابید.

جنبه های مثبت و منفی جراحی چاقی

یکی از بزرگترین مزایایی که هم برای جراحی اسلیو معده و هم برای بای پس معده اعمال می شود این است که این روش ها به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی را کاهش می دهد، مانند:

 • دیابت نوع 2
 • فشار خون بالا (فشار خون بالا)
 • کلسترول بالا (چربی خون)
 • بیماری قلبی
 • سکته
 • بیماری کبد چرب

کدام روش جراحی لاغری برای شما مناسب است؟

نوع جراحی چاقی مناسب برای شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • وزن شما
 • سابقه پزشکی شما
 • هر شرایط سلامتی شما ممکن است باشد
 • انتظارات شما

در مورد این عوامل و اینکه آیا جراحی چاقی برای شما گزینه ای است با پزشک خود صحبت کنید. با هم می توانید تصمیم بگیرید که آیا یک نوع جراحی برای شما مناسب تر است یا خیر.

کاهش وزن چقدر طول می کشد؟

اگر بخواهید برای یک موقعیت خاص وزن کم کنید یا به سادگی سلامتی خود را بهبود ببخشید، کاهش وزن یک هدف مشترک است.

برای تنظیم انتظارات واقع بینانه، ممکن است بخواهید بدانید که میزان کاهش وزن سالم چقدر است.

این مقاله عواملی را توضیح می دهد که چه مدت ممکن است باعث کاهش وزن شما شود.

چگونه کاهش وزن رخ می دهد؟

کاهش وزن زمانی اتفاق می افتد که شما به طور مداوم کمتر از میزان سوزاندن کالری خود در روز مصرف کنید.

برعکس، افزایش وزن هنگامی اتفاق می افتد که شما به طور مداوم بیش از میزان سوزاندن کالری مصرف کنید.

هر نوع غذا یا نوشیدنی که مصرف می کنید و کالری کلی دریافتی شماست.

همانطور که گفته شد، تعداد کالری که هر روز می سوزانید، که به عنوان انرژی یا مصرف کالری شناخته می شود، کمی پیچیده تر است.

هزینه کالری از سه جزء اصلی زیر تشکیل شده است:

 • میزان متابولیسم در حال استراحت (RMR). این تعداد کالری است که بدن شما برای حفظ عملکردهای طبیعی بدن مانند تنفس و پمپاژ خون به آن نیاز دارد.
 • اثر حرارتی غذا (TEF). این به کالری مورد استفاده برای هضم، جذب و متابولیسم غذا گفته می شود.
 • اثر حرارتی فعالیت (TEA). این کالری هایی است که شما هنگام ورزش استفاده می کنید. TEA همچنین می تواند شامل ترموژنز فعالیت غیر ورزشی (NEAT) باشد، که کالری مورد استفاده در فعالیت هایی مانند حیاط و تار و پود را به حساب می آورد.

اگر تعداد کالری که مصرف می کنید برابر با کالری است که می سوزانید، وزن بدن خود را حفظ می کنید.

اگر می خواهید وزن کم کنید، باید با مصرف کالری کمتر از میزان سوزاندن یا سوزاندن کالری بیشتر با افزایش فعالیت، تعادل کالری منفی ایجاد کنید.

عوامل موثر در کاهش وزن

عوامل مختلفی در میزان کاهش وزن شما تأثیرگذار است. بسیاری از آنها از کنترل شما خارج هستند.

جنسیت

نسبت چربی به عضله شما توانایی کاهش وزن را بسیار تحت تأثیر قرار می دهد.

از آنجا که نسبت چربی به عضله در زنان معمولاً بیشتر از مردان است، 5-10٪ RMR کمتری نسبت به مردان با همان قد دارند

این بدان معناست که زنان به طور کلی 5-10٪ کالری کمتری نسبت به مردان در حالت استراحت می سوزانند. بنابراین، مردان تمایل دارند سریعتر وزن خود را نسبت به زنانی که رژیم کم کالری دارند، کاهش دهند.

به عنوان مثال، یک مطالعه 8 هفته ای شامل بیش از 2000 شرکت کننده در رژیم 800 کالری نشان داد که مردان 16٪ بیشتر از زنان کاهش وزن داشتند، با کاهش نسبی وزن 11.8٪ در مردان و 10.3٪ در زنان

با این حال، در حالی که مردان تمایل به کاهش وزن سریعتر از زنان داشتند، این مطالعه تفاوت های جنسیتی را در توانایی حفظ کاهش وزن تجزیه و تحلیل نکرد.

سن

بسیاری از تغییرات بدنی که با افزایش سن رخ می دهد، تغییرات در ترکیب بدن است. توده چربی افزایش می یابد و توده عضلانی کاهش می یابد.

این تغییر، همراه با سایر عواملی مانند کاهش کالری اندامهای اصلی شما، به کاهش RMR کمک می کند.

در حقیقت، بزرگسالان بالای 70 سال می توانند RMR داشته باشند که 20-25٪ کمتر از بزرگسالان جوان است.

این کاهش RMR با افزایش سن می تواند کاهش وزن را به طور فزاینده ای دشوار کند.

نتیجه نهایی

بای پس معده می تواند باعث کاهش وزن شود .میزان کاهش وزن به نوع جراحی و تغییر عادت های سبک زندگی بستگی دارد. ممکن است شخص در طی دوسال حدود 70% یا حتی بیشتر وزن اضافی خود را از دست دهد.

ممکن است علاوه بر کاهش وزن، بای پس معده شرایط و بیماری هایی از جمله بیماری رفلاکس معده به مری، بیماری قلبی، کسترول و فشار خون بالا، آپنه انسدادی خواب ، دیابت نوع دو، سکته ناباروری که اغلب به خاطر چاقی و اضافه وزن هستند را بهبود بخشد یا برطرف کند.

بای پس معده همچنین می تواند توانایی شما در انجام فعالیت های روزمره را بهبود بخشد، که می تواند به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.

سخن پایانی

اسلیو معده و بای پس معده هر دو نوع جراحی چاقی هستند. شباهت هایی بین این دو روش وجود دارد، اما تفاوت های مهمی نیز وجود دارد. همچنین موافقان و مخالفان هر دو عمل جراحی است.

اگر فکر می کنید کاندید جراحی چاقی هستید، با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای این روش ها و موارد دیگر صحبت کنید.

با مشاوره و دانش پزشک خود، می توانید تصمیم بگیرید که کدام روش لاغری برای شما مناسب است.

Source: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/gastric-bypass-surgery/about/pac-20385189

سوالات رایج در مورد جراحی بای پس معده

عکس درباره نویسنده

دکتر شاهین جمیلی

بورد تخصص جراحی عمومی (لاپاراسکوپی و چاقی)
عضو فدراسیون بین المللی جراحی چاقیIFSO عضو انجمن جراحی درون بین

10 پاسخ

 1. با سلام.ممنون از راهنمایی های شما.سوالی که دارم اینه که آیا بعد از عمل های چاقی مثل اسلیو یا بای پس،به این دلیل که حجم غذای فرد بسیار کم شده است،فرد زودتر به مرحله ضعف و گرسنگی میرسه یا خیر؟من افزایش وزن دارم،اما کار هم زیاد انجام میدم حالا اگر بدنی هم که نباشه،کار ذهنی و سیستمی خیلی دارم،ترسم از اینه که بعد عمل،کم بیارم و نتونم کارم رو درست انجام بدم

  1. در چندهفته اول بعدازجراحی چاقی بدلیل مصرف مایعات و ممنوعیت مصرف غذا های جامد حال بیمار مثل فرد روزه دار هست البته با این تفاوت که هرزمان اراده کند می‌تواند مصرف مواد غذایی مجاز داشته باشد . این حالت خیلی سریع برطرف شده و بیمار با انرژی زیاد به فعالیتهای عادی برمیگردد.

  1. عکس این مطلب صحیح هست یعنی در فرد دیابتی و چاق عمل های جراحی چاقی در بسیاری از موارد منجر به کنترل دیابت می شود فلذا به این عمل های جراحی گفته میشود اعمال جراحی متابولیک

 2. امکان داره باعمل بای پس ک دیگه جذب بدنمون کمه وزنمون برگرده؟؟یا ریزه خواریمونو داشته باشیم همچنان؟؟

  1. عمل بای پس نسبت به برگشت وزن نسبت به اسلیو مقاومتی هست ولی این به این معنی نیست که هرچه فرد ریزه خواری بکنه دچار افزایش وزن نشه

 3. دوسال پیش عمل بای پس کردم و به وزن ایده آل رسیدم ( از ۱۰۰ کیلو به ۵۲ کیلو رسیدم یعنی ۴۸ کیلو کم کردم) ولی متاسفانه جدیدا” وزنم داره برمیگرده و ۳ کیلو اضافه کردم در حالیکه روزی ۲ ساعت ورزشم ترک نشده. البته قدم خیلی کوتاهه ، ضمنا با این فرمون جلو بریم مجددا” وزنم در آینده اضافه میشه و خیلی بابت این موضوع ناراحتم همیشه در خورد و خوراک مراعات میکنم، حتی اشتها خوردن دارم و سعی میکنم کمتر از گنجایش معده ام بخورم در واقع همیشه گرسنمه و در حال رژیمم😢😢

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *